Ogólne warunki sprzedaży

Dobudowa komina stalowego – czy jest potrzebne pozwolenie?

Kwestia pozwoleń na budowę nurtuje wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy noszą się z zamiarem wymiany czy rozbudowy instalacji w budynku mieszkalnym. Jak sprawa ta przedstawia się w kontekście budowy komina stalowego? Czy niezbędne jest uzyskanie zgody administracyjnej? Rozwiewamy wątpliwości.

Twoja stara instalacja kominowa nie spełnia obowiązujących obecnie norm budowlanych? Myślisz o wymianie murowanego komina na stalowy lub dobudowaniu osobnego i nie wiesz, jakie kroki podjąć, aby cała procedura była w pełni legalna? Z naszego artykułu dowiesz się, w jakim przypadku niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia, a kiedy wystarczy jedynie zgłoszenie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się komin stalowy?

Zanim przejdziemy do kwestii formalnych, na początek parę słów na temat samej konstrukcji. Czym komin stalowy różni się od tego z cegieł? Nie tylko materiałami. To rozwiązanie, które stosuje się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniego odprowadzenia dla spalin. Przyczyn może być wiele – zbyt wąski wylot, za niski komin lub nieszczelna instalacja. Zdarza się, szczególnie w starszych budynkach, że wentylacja połączona jest bezpośrednio z wylotem spalin, a rozdzielenie ich nie jest możliwe bez instalacji dodatkowego komina stalowego lub renowacji starego.

Warto pamiętać o tym, aby wykonywać regularne przeglądy komina i układu wentylacyjnego. W tym celu należy skontaktować się z kominiarzem, który podpisze odpowiedni protokół. Jeśli okaże się, że instalacja nie nadaje się do użytku, wybudowanie nowego komina będzie koniecznością. Zastanawiasz się, co będzie potrzebne, abyś mógł postawić komin stalowy? Pozwolenie, czy zgłoszenie? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Komin stalowy – pozwolenie, czy zgłoszenie?

Wiele zależy od tego, czy mówimy o kominie jako elemencie przyłączeniowym do pieca, np. kozy, wkładce kominowej montowanej w istniejącym szachcie czy też zewnętrznej konstrukcji, wzniesionej od podstaw. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym wykonanie przyłączy cieplnych do istniejącego już układu kominowego nie wymaga uzyskania specjalnej zgody. Wystarczy jedynie zgłoszenie tego faktu do odpowiedniej jednostki administracyjnej. Inaczej kwestia ta przedstawia się natomiast w przypadku modernizacji budynku, uwzględniającego budowę nowego komina lub całej sieci.

Instalacja zewnętrznego komina stalowego o wysokości powyżej 3 metrów uznawana jest za przebudowę, co łączy się z koniecznością uzyskania pozwolenia, gdyż prowadzi to do zmiany parametrów użytkowych budynku.  Mówi o tym artykuł 28. Prawa budowlanego: roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ta musi być oczywiście poprzedzona wykonaniem planu technicznego i architektonicznego.

Po uzyskaniu zgody i wybudowaniu komina, warto przeprowadzić test jego szczelności, który wykonać może np. kominiarz. Nie każdy komin musi być jednak całkowicie szczelny – wszystko zależy od rodzaju zastosowanego urządzenia grzewczego.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0