Ogólne warunki sprzedaży

Projekty domów determinują instalację kominową

Mimo założeń prawnych, by w obiektach budowanych w latach 2016 – 2020 – zapotrzebowanie na energię nie przekraczało  95 kWh/mkw na rok, w Polsce jeszcze w tym roku projektowane domy potrafią mieć zapotrzebowanie rzędu 120 kWh/mkw na rok.

 Aby spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego, należy odpowiednio zaprojektować izolację, stolarkę, rekuperację, ogrzewanie – kotły kondensacyjne, fotowoltaikę czy absorpcyjne pompy ciepła. W takich projektach domów nie ma miejsca na  kominy ceramiczne, wyłącznie na bardzo precyzyjnie dobrane stalowe systemy powietrzno-spalinowe.

Komin – dopasowany do projektu

Krajowy rynek projektów budowlanych podzielił się na „gotowe domy z katalogu” i projekty przygotowywane na indywidualne zlecenie. Przy budowie domu na podstawie zleconego projektu,  komin i wentylacja są dobierane pod konkretny typ urządzenia grzewczego i zaprojektowane tak, aby  zapotrzebowanie na energię było jak najmniejsze. W tego typu projektach zazwyczaj stosuje się bardzo precyzyjnie dobrane  stalowe systemy powietrzno-spalinowe do wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych. Zastosowanie tego typu systemów pozwala nie tylko dobrze ogrzać dom, ale również wpływa na realne zmniejszenie późniejszych kosztów.

Zamiast ceramiki – komin stalowy  

Zupełnie inaczej jest w przypadku „gotowych projektów”. W nowych domach często projektowany jest kominek z ceramicznym systemem odprowadzania spalin. Projekt katalogowy daje jednak możliwość zastosowania różnego typu ogrzewania, ponieważ jego zmiana (kocioł stałopalny, na olej czy na gaz) nie skutkuje zbyt daleko idącymi modyfikacjami w konstrukcji budynku. Należy jednak pamiętać, że wymóg adaptacji komina do zastosowanego kotła spada na inwestora, który bardzo często nie jest świadomy tego, że dostosowanie komina ceramicznego do kotła kondensacyjnego – jeżeli nie został zaprojektowany system powietrzno-spalinowy – generuje dodatkowe koszty. Wymaga bowiem zastosowania wkładu kominowego chroniącego przed zawilgoceniem. A na etapie „zamknięcia” budynku rezygnacja z komina ceramicznego nie jest już możliwa, ponieważ rośnie on razem z domem od fundamentów, aż po kolejne kondygnacje.

Energooszczędność – odpowiedni system kominowy

Warto widzieć, że do kotłów kondensacyjnych, komin ceramiczny jest zupełnie zbędny, a stalowy system powietrzno-spalinowy jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca.  Oprócz tego kominy stalowe do kotłów na paliwa stałe są odporne na pożar sadzy, a w takich warunkach kominy ceramiczne mogą pękać. Systemy stalowe szybciej się rozgrzewają, dzięki czemu szybciej wytwarza się też optymalny ciąg powietrza.

 

Nowoczesne projektowanie, w tym wybór odpowiedniej instalacji grzewczej daje możliwość stworzenia budynku oszczędnego, a więc takiego, który będzie spełniał normy prawne, co w konsekwencji wpłynie na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0