Ogólne warunki sprzedaży

Oszczędne i innowacyjne rozwiązania: odzyskiwanie ciepła ze spalin

Podczas spalania wytwarzana jest ogromna ilość energii. Ten “produkt uboczny” jest odprowadzany z urządzeń grzewczych wraz z dymem oraz spalinami do kominów. Następnie definitywnie usuwany. Nowatorskie rozwiązania mają sprawić, że odzyskiwanie tej energii będzie możliwe. Jednym z nich jest Kominowy System Grzewczy, który pozwala zaoszczędzić w sezonie grzewczym nawet do 1500 zł.

Pomysłodawcą KSG jest Krzysztof Kurkowski, twórca Instytutu Ciepła. Jak zapewnia, Kominowy System Grzewczy powstał z myślą o odzyskiwaniu ciepła ze spalin oraz z wszelkiego typu szybów kominowych, przez które odprowadzane są spaliny, dym czy inne gazy zawierające energię cieplną. System ten adresowany jest do osób, które posiadają lub chcą zamontować kocioł na paliwa stałe – np. węgiel kamienny, drewno czy brykiet.

 

W jaki sposób działa KSG?

Istotą działania KSG jest przesyłanie ciepła (odzyskanego z gorącego dymu i spalin) do komory grzewczej. System opiera się na szczelnie połączonych, zespawanych ze sobą rur kominowych MK, które są wyposażone w tzw. pióra, czyli radiatory. Ciepło z tzw. odpadowej energii przekazywane jest na radiatory. Z nich emitowane jest do zamkniętej komory grzewczej. Następnie w wyniku konwekcji cieplnej, nagrzane powietrze trafia do otworów wylotowych lub ścian kumulujących. Odzyskana energia może współpracować z różnymi systemami dystrybucji ciepła, np. z rekuperacją czy DGP (systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza).

 

Z czego jest to zrobione?

Fundamentem KSG jest stalowa rura z radiatorami i kominowa komora grzewcza, która zamyka swobodny wylot ciepłego powietrza odzyskanego z dymu i spalin.

System może być zamontowany zarówno wewnątrz budynku, jak i zainstalowany w szybach kominowych, które wykonane są z różnych materiałów budowlanych. Muszą one być oczywiście dopuszczone do budowy kominów. Wymogi takie spełniają m.in. pustaki keramzytowe, rury stalowe, ceramiczne lub szklane. Materiały izolacyjne lub kumulacyjne zabezpieczają od środka zewnętrzną ścianę tego systemu.

Podstawą działania systemu jest szczelne odizolowane ścian wewnętrznych tym samym zabezpieczenie odzyskanej energii przed utratą temperatury i przenikaniem ciepła poza KSG. System izolowany jest poprzez wełnę mineralną, płyty izolacyjne lub akumulacyjne.

 

Stal najwyższej jakości

W KSG stosuje się żaroodporne rury charakteryzujące się najwyższą jakością stali szlachetniej gat. 1.4404. Mają one przekrój okrągły o średnicach 140, 160 i 200 mm. Do obwodu każdej z nich (o długości od 350 do 500 cm) przyspawane jest 20 radiatorów o wysokości 30 mm. Odbierają one wytwarzane ciepło z rury dymowo-spalinowej. Następnie przekazują je do komory grzewczej. Takie rozwiązanie sprawia, że rura w komorze jest szczelnie zamknięta, a odzyskana energia w sposób kontrolowany prowadzona jest do dalszego wykorzystania.

 

Bezpieczne oszczędzanie

W systemie bezpieczeństwo pracy mają gwarantować odpowiednio dobrane rury oraz dokładnie zespawane połączenia zapewniające szczelność na całej długości komina. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ w przypadku KSG do odbioru odzyskanej energii cieplnej z komory grzewczej wykorzystuje się mechaniczne urządzenia wyciągowe. Jeżeli połączenia poziomowe byłyby nieszczelne, urządzenia wyciągowe odbierające ciepło z komory grzewczej mogłyby doprowadzić do wyssania dymu lub spalin z rury kominowej KSG. Jest to tzw. zjawisko odwróconego ciągu. Szczelne połączenia eliminują ryzyko jego występowania i gwarantują tym samym bezpieczeństwo.

Główną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność podczas odzyskiwania ciepła, która może wynieść nawet 50%. Dzięki temu możliwe jest w każdym sezonie grzewczym ograniczenie wydatków nawet od 800 do 1500 zł. Przy takich kwotach, cała inwestycja może się zwrócić zaledwie po 1-2 sezonach.

KSG nie powinno także sprawiać kłopotów podczas montażu. Dla komina KSG nie jest wymagany specjalny fundament, jak ma to miejsce w przypadku komina murowanego. System przykręcany jest lub montowany bezpośrednio na urządzeniu grzewczym. Można również zbudować komin na stropie znajdującym się nad urządzeniem grzewczym, dzięki czemu zaoszczędzi się dodatkowo przestrzeń wewnątrz budynku.

 

Zalety KSG:

  1. Odzyskiwanie ciepła ze spalin i dymu
  2. Łatwość i szybkość montażu
  3. Brak konieczność stawiania fundamentów
  4. Możliwość zamontowania w dowolnym miejscu
  5. Ekologiczny
  6. Współpracuje z DGP, rekuperacją i innymi systemami dystrybucji ciepła

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0